Nagyváradon, majd Félixfürdőn találkozott a 2020/2021-es évfolyamunk

2021. október 14.

A beszámolót Váradi Natália írta (II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola). Forrás: http://genius-ja.uz.ua/collegium-talentum-osztondij-programban-resztvevok-talalkozoja.html 

A Collegium Talentum tehetséggondozó program feladata a külhoni magyar értelmiség-nevelés és utánpótlás támogatása. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola védnöksége és szakmai döntései alapján a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága 2016-tól a budapesti Sapientia Hungariae Alapítványt bízta meg a Collegium Talentum program lebonyolításával.

A Sapientia Hungariae Alapítvány fontos feladata a teljes határon túli magyar felsőoktatás fejlesztése és az ehhez kapcsolódó tudományos, kutatási-fejlesztési és tehetséggondozási tevékenység támogatása.

A Collegium Talentum tehetséggondozó program célja segíteni a külhoni magyar fiatalok szakmai munkáját, az értelmiségi pályán való előrehaladást. Erre több szinten törekszik: az évente meghirdetett pályázaton sikeresen szereplők ösztöndíjban részesülnek, igényelhetik konferenciarészvétel- és nyelvvizsgaköltségeik megtérítését, valamint a program jóvoltából részt vehetnek képzéseken, szakmai és nemzeti identitást erősítő eseményeken.

Ennek megfelelően 2021. október 8-10. között került sor a Collegium Talentum ösztöndíj programban résztvevők találkozójára Nagyváradon.

A találkozó keretén belül október 8-án a Partiumi Keresztény Egyetemen tartott előadást az egyetem rektora, dr. Pálfi József, majd dr. Maior Enikő rektorhelyettes mutatta be az intézetet. A nap hátralévő részében és másnap is a gyakorlati foglalkozásokat Harsányi Bence és Kiskovács Attila vezette Kovács Imola, a Sapientia Hungariae Alapítvány irodavezetője és a Collegium Talentum ösztöndíj programigazgatója moderálásával. Október 9-én többek között előadást tartott: prof. Závodszky Péter, Széchenyi-díjas magyar biofizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, dr. Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora, a filozófiatudományok doktora. Október 10-én dr. Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke és Kádár Annamária „Hogyan tovább” c. előadásait követően a programban résztvevők ismertették kutatási eredményeiket, nehézségeiket, lehetőségeiket, terveiket.